Păun pe strada Molière, Poezii

Incendii


M-am îndrăgostit de vocea ta cea dulce 
Ce-n tumultul citadin, liniște-mi aduce. 
Regăsindu-mă-n pădurile alpine 
Ascultând printre copaci, vântul cum vine. 

Te-am iubit. 

Și cum pe obraz curg lacrimi în frustrare, 
Nu privind fulgerele din depărtare, 
Sclipiri de lumină pierdute in ploaie, 
Ci pierzându-mi corpul noaptea prin odaie. 

Te-am iubit. 

Mă uit la tine arzând într-un acasă 
Al cărui schelet trosnește și se lasă, 
Primind căldura îmbrățișării tale 
Din singurătatea nopții glaciare. 

Te-am iubit. 

Poate doar crezând că nu voi arde singur, 
Nici sinele nu mai pot să mi-l asigur, 
Din ceea ce sufletul meu nu îndrăznește 
Să ucidă corpul ce te mai privește. 

Te-am iubit. 

Arzând… Și-am ars, sub reci privirile tale 
Scântei, ca fulgerele din depărtare. 
Plângând, stingând jarul a ce a fost cândva 
Ce puteam numi corpul meu… Inima mea. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *