Păun pe strada Molière, Poezii

“Săvârșitu-s-a”

Întins în brațele mele 
Cadavrul unui eu apune. 
Căutându-și liniștile 
Încet, încet, se descompune. 

S-a-ntors din război, din pustie, 
Tremurând tot, dar împăcat, 
Triumfător în pribegie, 
Rănit și dezumanizat. 

Doar zâmbetul îi va rămâne, 
Dar și acela se va fi dus. 
Se va fi stins privind cu mine 
Când zâmbetul meu va fi apus. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *